გაკვეთილის თემა | ფაილი და საქაღალდე |
სწავლების საფეხური | დაწყებითი |
კლასი | V |
მოსწავლეთა რაოდენობა | 16 |
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლე | არცერთი ბავშვი არ საჭიროებს განსაკუთრებულ მიდგომას |
მასწავლებელი | ნათია სოხაშვილი |
გაკვეთილის მიზანი | ფაილისა და საქაღალდის ცნებების გააზრება. ფაილებზე და საქაღალდეებზე მოქმედებების გაცნობა. მოსწავლეები ისწავლიან საქაღალდის და ქვესაქაღალდის შექმნას. ფაილებზე და საქაღალდეებზე მოქმედებების გაცნობა: ამოჭრა, კოპირება, ჩასმა, წაშლა და აღდგენა. |
მოსალოდნელი შედეგი | მოსწავლეებს ეცოდინებათ ფაილისა და საქაღალდის მნიშვნელობა, შეძლებენ ერთმანეთისგან განასხვაონ ფაილის ტიპები (ტექსტური, გრაფიკული, აუდიო, ვიდეო). დაჯგუფებენ ფაილებსსაქაღალდეში. გააზრებულადდაარქმევენ სახელწოდებებსსაქაღალდეებსდაქვესაქაღალდეებს.გამოუმუშავდებათ ინფორმაციის ორგანიზებულად წარმოდგენის უნარ-ჩვევები. |
სტანდარტთან შესაბამისობა | ის ტექნ. V4 · აცნობიერებს ციფრულ მოწყობილობაში მონაცემთა შენახვის იერარქიას (მაგ: ფაილი, საქაღალდე). გააზრებულად არქმევს სახელწოდებებს სტრუქტურის ელემენტებს. · ახდენს ფაილებისა და საქაღალდეების ლოგიკურ ორგანიზებას მონაცემთა ეფექტიანად შენახვის, მოძებნისა და წაკითხვის მიზნით. |
წინასწარი ცოდნა | მოსწავლეებს შეუძლიათ ტექსტურ რედაქტორში მუშაობა, ტექსტის შენახვა. |
შეფასების საგანი და პროცედურები | მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული შეფასების რუბრიკის საშუალებით |
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები | სახელმძღვანელო, კომპიუტერი, პროექტორი, ფურცლები, მარკერები. |
გაკვეთილის მსვლელობა | საორგანიზაციო საკითხები - 2 წუთი A ფაზა (გამოწვევა- 15 წუთი) მასწავლებელი კლასს ყოფს ორ ჯგუფად შემთხვევითობის პრინციპით. ფურცლებზე წერს ერთიანს და ორიანს. თითოეული მოსწავლე იღებს ფურცელს და ჯგუფდებიან ( ერთიანები ერთ ჯგუფში, ორიანები - მეორე ჯგუფში). მასწავლებელი მაგიდაზე ალაგებს სხვადასხვა ტიპის ფაილებს(ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო) და თითოეულ ჯგუფს აძლევს განსხვავებულ დავალებას: პირველი ჯგუფი ფაილებს ალაგებს ტიპების მიხედვით. მეორე ჯგუფი დახარისხებულ ფაილებს არქმევს შესაბამის სახელს. B ფაზა - ( 22 წუთი) შესრულებული დავალების შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად მართავს დისკუსიას, აცნობს საქაღალდეებისა და ფაილების ცნებას, არკვევს მოსწავლეებს ფაილის ტიპებში, ფაილის ზომებში. პროექტორის საშუალებით ახდენს დემონსტრირებას. C ფაზა (6 წუთი) ახდენს გაკვეთილის შეჯამებას რა ვისწავლეთ და რაში გამოგვადგება მიღებული ცოდნა. აფასებს მოსწავლეებს. |
კრიტერიუმი | 1-3 | 4-6 | 7-8 | 9-10 |
საქაღალდის შექმნა | ვერ ქმნის საქაღალდეს. | უჭირს საქაღალდის შექმნა დამოუკიდებლად. | ქმნის საქაღალდეს, ქვესაქაღალდეს. შეუძლია ფაილისა და საქაღალდის ერთმანეთისგან გარჩევა, მაგრამ უჭირს ფაილის ტიპების განსხვავება. | დამოუკიდებლად შეუძლია საქაღალდის და ქვესაქაღალდის შექმნა.შეუძლია ფაილისა და საქაღალდის ერთმანეთისგან გარჩევა, ფაილის ტიპების განსხვავება. |
ფაილების გადატანა და ორგანიზება | უჭირს სახელის დარქმევა და გადარქმევა. | უჭირს ფაილების მოთავსესება საქაღალდეში. | შეუძლია ფაილს დაარქვას და გადაარქვას სახელი, მოათავსოს საქაღალდეში, მაგრამ ვერ ახდენს ფაილის ტიპის განსაზღვრას. | დამოუკიდებლად შეუძლია ფაილს დაარქვას და გადაარქვას სახელი, ათავსებს საქაღალდეში. |
ფაილის ზომა | უჭირს ფაილის ზომების განსაზღვრა. | ვერ პოულობს ფაილებს ზომების მიხედვით. | პოულობს ფაილებს მითითებული ზომების მიხედვით, თუმცა უჭირს მისი მოთავსება საქაღალდეში. | დამოუკიდებლად პოულობს ფაილებს მითითებული ზომების მიხედვით, ათავსებს საქაღალდეში. |
No comments:
Post a Comment