Wednesday, August 7, 2013

გაკვეთილის  მთავარი თემაციფრული ინფორმაციის  შესანახი  მოწყობილობები
სწავლების საფეხური
დაწყებითი  საფეხური - მეხუთე   კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
24 მოსწავლე


გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
●      მოსწავლე გაეცნობა   და შეძლებს განასხვავოს  კომპიუტერის მოწყობილობები, რომლებზეც შესაძლებელია ციფრული ინფორმაციის   წაკითხვა, დამუშავება და შენახვა,;
●      მოსწავლე უსაფრთხოდ და სწორად გამოიყენებს ინფორმაციის შესანახ საშუალებებს და მათი მიერთების ან/და ჩადების ადგილებს;



გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ის ტექნ. V.2. .   ისტ საშუალებების ეფექტიანად გამოყენება ინფორმაციის მიღების, შენახვისა და ორგანიზების დროს. 
●      მოახდენს ფაილებისა და საქაღალდეების ლოგიკურ ორგანიზებას მონაცემთა ეფექტიანად შენახვის, მოძებნისა და წაკითხვის მიზნით;
●      გაითვალისწინებს  ფაილის ზომებთან დაკავშირებულ შეზღუდვებს;
●      შეისწავლის  შესანახი მოწყობილობების მეხსიერებების შესაძლებლობებს.
●      მოსწავლე შეძლებს ინფორმაციისა და ციფრული მასალის შენახვას;
წინასწარი ცოდნა
     ●      მოსწავლემ  იცის  კომპიუტერის ჩართვა-გამორთვა;
●      გაიაზრებს ციფრული მასალის სტრუქტურას;
●      იყენებს ისტ საშუალებებს ცნებების, ობიექტებისა და პროცესების გამოსახვისას ციფრული მასალის გამოყენებით;
●      ახდენს ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის კომბინირებას ციფრული მასალის შექმნისას;
●      იყენებს ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის შესაქმნელი საშუალების შესაძლებლობებს ციფრული მასალის საკომუნიკაციო ხარისხის გასაუმჯო ბესებლად;
●      იყენებს ისტ საშუალებებს იდეებისა და ინფორმაციის ორგანიზებისას;მუშაობის პროცესში რეგულარულად ინახავს ციფრულ მასალას პროგრამული უზრუნველყოფის შესაბამისი ფუნქციების გამოყენებით (მაგალითად:  „“,  „“);
●      აცნობიერებს ისტ-ის სხვადასხვა საშუალებას შორის მონაცემთა მიღება-გადაცემის ფუნქციებს;
●      აცნობიერებს მოწყობილობაში მონაცემთა შენახვის იერარქიას (მაგალითად: ფაილი, საქაღალდე) და ეფექტიანად იყენებს ამ სტრუქტურას (მაგალითად: ფაილებს აჯგუფებს საქაღალდეებში, საქაღალდეებს აჯგუფებს ქვესაქაღალ დეებად); გააზრებულად არქმევს სახელწოდებებს სტრუქტურის ელემენტებს;


შეფასების საგანი და პროცედურები
●      მოსწავლის შეფასება  მოხდება ზეპირი გამოკითხვითა  და  პრაქტიკული სამუშაოს შესრულების მიხედვით
●      გამოვიყენებ ასევე   შეფასების  რუბრიკას



სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
●      ნ. ჯამასპაშვილის სასკოლო სახელმძღვანელო  ,,ინფორმაციული და სასკომუნიკაციო ტექნოლოგიები“;
●      ინტერნეტში მოძიებული  მასალა;
●      13  კომპიუტერი, პროექტორი;
●      საოფისე  პროგრამა Power Point;




გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
ფაზა  - მისალმება, კლასის ორგანიზება –5 წთ;
წინარეცოდნისდადგენისდროსდავსვამშემდეგკითხვებს: რასმენიათკომპიუტერის  შესახებ? რამდენადმნიშვნელოვანიაინტერნრტიყოველდღიურსაქმიანობაში? როგორუნდაგამოიყენონსწავლისპროცესშიინტერნეტი? გამოვარკვევაგრეთვეთუკიმათრაიმეარასწორიწარმოდგენაგააჩნიათამთემასთანდაკავშირებით - ამპროცედურასდავუთმობ 5 წთ-ს.
  მოსწავლეებიწყვილებშიასრულებენმიცემულდავალებას.
C   ფაზა - 10   წთ
მას წავლებელიახდენსდავალებისშეჯამებას, აკეთებსდასკვნებს, აწყობსდებრიფინგსრაიცოდნენ, რაისწავლესდარისსწავლასურთ, რომელსაცმასწავლებელიგაითვალისწინებსშემდგომი  გაკვეთილისათვისდააფასებსმოსწავლეებს.განმტკიცებას?


No comments:

Post a Comment